Co nowego się zdarzyło ? O grupie Tematyka kompleksowa

WRÓBELKI - maluchy

Tematyka kompleksowa

 





 

 

 

ROK SZKOLNY 2023/2024

 

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNE

NA MIESIĄC KWIECIEŃ

 

Na początku miesiąca porozmawiamy o  różnych dyscyplinach sportowych np. biegi, kolarstwo, pływanie, piłka nożna, tenis. Poznamy  czynności, jakie wykonuje sportowiec, zwrócimy uwagę na jego ubiór. Rozwiniemy sprawność fizyczną poprzez ćwiczenia ruchowe.

W drugim tygodniu kwietnia przeniesiemy się w świat kosmosu. Poznamy  model kuli ziemskiej - globusa . Zabawy z globusem, np. Podróżujemy palcem po świecie. Poznamy i utrwalimy nazwy wybranych planet Układu Słonecznego

 

 

 

W trzecim tygodniu kwietnia porozmawiamy o   ochronie środowiska naturalnego. Zwrócimy  uwagę na niebezpieczeństwo zagrażające środowisku ze strony człowieka np.: zatruwanie wód, powietrza, gleby, wyrzucanie odpadów w niedozwolonych miejscach, wycinanie lasów .  

 

 

 Kwiecień zakończymy zapoznaniem się ze kształtowaniem poczucia tożsamości narodowej, poznawanie symboli narodowych: godła, flagi i hymnu polskiego. Poznanie wybranych miast Polski i rzeki Wisły

 

 

 

 

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNE

NA MIESIĄC MARZEC

 

 

 

 

 

Na początku miesiąca porozmawiamy o muzyce. Będziemy wesoło się bawili podczas zabawy ruchowo- naśladowczej, Zagramy na instrumentach, przygotowując ilustrację muzyczna; Przypomnimy sobie nazwy instrumentów muzycznych, ich wygląd, sposób gry.

 

 

 

W drugim tygodniu Obraz w ramie Krokusy, wiosna - krokus, sprężyna, kwiat, fototapety | Foteksmarca przywitamy wiosnę Przyjście nowej  pory  roku wiosny  jest  doskonałą  okazją  do  tego,  by  uzmysłowić  dzieciom, jak  wielkie  bogactwo  niesie  ze  sobą  budząca  się  do  życia  przyroda. W  sali  zazieleni się  kąciki  przyrody.  Dzieci  będą dbały i podlewały   wiosenne  kwiaty – żonkile, hiacynty i  cebule, z  których  wyrośnie szczypiorek.  Nie  zabraknie  również  prac  plastycznych o wiośnie.

 

Lira i maski - symbole muzyki. sztuka i teatr Obrazy na ścianę • Obrazy  czytać, lir, Apollo | myloview.pl

W trzecim tygodniu marca przeniesiemy się w świat sztuki poprzez zabawy teatralne. Podczas zajęć dowiemy się, jak powstaje sztuka teatralna i wzbogacimy swój słownik o takie pojęcia jak np. reżyser, rekwizyty, dekoracja, kostiumy, ruch sceniczny. W zabawach w teatr będziemy utożsamiać się z przedstawionymi przez siebie postaciami.

 

 

 

 

Marzec zakończymWielkanoc obrazy, plakaty, fototapety na ścianę - FotoDruk.ply zapoznaniem się ze zwyczajami i tradycjami dotyczącymi Świąt Wielkanocnych,. Będziemy malowali i wyklejali kolorowe pisanki, robili kurczaczki i zajączki wielkanocne, koszyczki i palmy. Posiejemy także rzeżuchę. Poznamy też wiersze, piosenki, inscenizacje o  tematyce wielkanocnej oraz stare, ludowe zabawy związane z tymi świętami.

 

 

 

 

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNE

NA MIESIĄC LUTY

 

 

 

Na początku miesiąca porozmawiamy o karnawale. Karnawał to czas zabaw i balów, także dla przedszkolaków. Karnawał to jedno z najbardziej kolorowych, radosnych i energetyzujących wydarzeń roku. Odbywa się w wielu krajach i ma swoje korzenie w dawnych tradycjach.

W drugim tygodniu lutego będziemy uczyć się, jak  być  samodzielnym w kuchni, ale  też  ostrożnym.  Przyrządzimy  własnoręcznie smaczne i  kolorowe kanapki. Samodzielne przyozdobimy je warzywami, które lubimy np. pomidor, ogórek, sałata.

 

Bajki dla dzieci – klasyczne i nowoczesne - Kiedy mama nie śpi

 

 

 

W trzecim tygodniu lutego odbędziemy podróż do krainy baśni i bajek. Na początku dowiemy się, czym różnią się bajki od baśni. Poznamy najbardziej znane bajki , w których poszukamy morału. Sami również stworzymy krótkie bajki, doskonaląc słuch.

Jak nie uczyć matematyki

 

 

 

Luty zakończymy z matematyką, Matematyka   kojarzy   się   Nam    przede  wszystkim   z   liczbami,   liczeniem   i  zadaniami!     Liczenie   przydaje   nam   się   na   co   dzień   w   różnych   sytuacjach,   i  niewątpliwie  rozwijaniu  tej  umiejętności  należy poświęcić  sporo  czasu.  Będziemy poznawać matematykę   podczas   różnego   rodzaju  zabaw   i   codziennych  czynności.

 

 

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNE

NA MIESIĄC STYCZEŃ

 

Początek stycznia to przed nami nowy rok kalendarzowy. Utrwalimy kalendarz; budowę pory roku, miesiące, dni tygodnia. Odkryjemy tajemnice pór roku.

W drugim tygodniu grudnia poznamy kilka gatunków ptaków zimujących w Polsce, dowiemy się jak istotna jest regularna pomoc ptakom podczas zimy. Wykonamy prace plastyczne prezentujące ptaszki oraz nauczymy się piosenki o ptakach.

Trzeci tydzień stycznia rozpoczniemy od przygotowań do ważnego święta Dnia Babci i Dziadka w naszym przedszkolu. W tym czasie porozmawiamy o roli dziadków w życiu każdego dziecka.. Przygotujemy wierszyki, piosenki, podarki.

Styczeń zakończymy rozmowami na temat zimy, zbadamy, dlaczego o tej porze roku jest zimno i będziemy odkrywać, czym się różnią płatki śniegu. Wspólnie zatańczymy taniec wesołych pingwinów i pomożemy Pani Zimie malować śnieżynki.

 

 

 

 

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNE

NA MIESIĄC GRUDZIEŃ

 

 

W pierwszym tygodniu grudnia przygotujemy list do Świętego Mikołaja, poznamy również prawdziwą historię Świętego Mikołaja, nauczymy się piosenki o Mikołaju. Nie zapominajmy również o górnikach, którzy mają swoje święto 4 grudnia.

Zwierzęta zimą [Galeria zdjęć] | TVP Info

 

 

 

W drugim tygodniu grudnia poznamy kilka gatunków ptaków zimujących w Polsce, dowiemy się jak istotna jest regularna pomoc ptakom podczas zimy. Wykonamy prace plastyczne prezentujące ptaszki oraz nauczymy się piosenki o ptakach.

Kolejny tydzień grudnia zacznie wprowadzać Nas w atmosferę świąteczną. Zapoznamy się z różnymi rodzajami drzewek iglastych, własnoręcznie wykonają łańcuchy na choinkę.

W świątecznym tygodniu wysłuchamy  króciutkiej historii Bożego Narodzenia, będziemy uczestniczyć w przedszkolnej Wigilii, przygotujemy nakrycie stołu, złożymy sobie życzenia i zaśpiewamy kolędy.

 

 

 

 

 

 

 

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNE

NA MIESIĄC LISTOPAD

 

 

 

W pierwszym tygodniu docenimy piękno jesiennej przyrody i jej walory. Poznamy sposoby spędzania wolnego czasu z jesienną pogodą.

 

 

W drugim tygodniu listopada zwrócimy uwagę na nasze zdrowie, Będziemy promowali zdrowy styl odżywiania się oraz ćwiczyli naszą sprawność fizyczną podczas zajęć porannych, ćwiczeń gimnastycznych, zabaw ruchowych.

 

W trzecim tygodniu listopada zajmiemy się tematem zwierząt domowych. Dzieci będą miały okazję do podzielenia się wiedzą i doświadczeniami związanymi z opieką nad domowym pupilem.

 

Na zakończenie miesiąca listopada będzie  dla nas okazją do poznania urządzeń elektrycznych. Praca z wybranymi urządzeniami pokażą nam jak są potrzebne w naszym codziennym życiu. Usłyszymy i utrwalimy zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych

 

 

 

 

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNE

NA MIESIĄC PAŹDZIERNIK

 

W pierwszym tygodniu będziemy rozmawiać o pracy jesienną porą w sadzie.Poznamy gatunki owoców, porównamy ich wygląd,ciężar, kształt itp. kształtowanie umiejętności liczenia.

 

W drugim tygodniu poznamy przetwory z jesiennych warzyw. Będziemy promować zdrowe odżywianie jesienną porą. Zwrócimy uwagę jaką rolę odgrywają w życiu człowieka i zwierząt warzywa.

 

           Trzeci tydzień rozpoczniemy od rozmów na własny temat. Utrwalimy części naszego ciała,omówimy nasze charaktery. Będziemy też obserować naszą twarz w lusterku. Wykonamy własne portrety.

   Na zakończenie docenimy piękno jesiennej przyrody i jej walory.Poznamy sposoby spędzania wolnego czasu z jesienną pogodą.Wzbogacimy swoją wiedzę na temat gatunków drzew a tym samy utrwalimy umiejętność przeliczania elementów zbiorów. Zmienimy się w malarzy tworząc jesienne pejzaże.

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNE

NA MIESIĄC WRZESIEŃ

 

  W pierwszym tygodniu września poznamy przedszkole, przygotujemy  kodeks grupy.  Poznamy plac zabaw i wspólnie ustalimy jak bezpiecznie z niego korzystać.

 

W drugi tydzień września zapoznamy się z  ruchem drogowym. Poznamy znaczenie sygnalizacji świetlnej, poznamy znaki drogowe, dźwięki ulicy.

 

W trzeci tydzień września będziemy rozmawiać o darach jesieni z sadu i ogrodu. Będą zabawy matematyczne: klasyfikowanie, przeliczania, porównywanie, charakterystyka wyglądu.

 

Wrzesień zakończymy rozmowami o życiu zwierząt jesienną porą. Zwrócimy uwagę jaką rolę odgrywają w życiu człowieka.

 

 

 

 

 

 

 

KWIECIEŃ

 

 

  1. Święta tuż - tuż

  2. Wiosenne hodowle

  3. Wiosenne porządki

  4. Legendy polskie

 

 

 

Cele:

 

  • rozwijanie sprawności całego ciała;

  • samodzielne ubieranie butów i innych elentów garderoby ;

  • swobodne posługiwanie się kredkami i farbami,

  • nauka poruszania się parami w czasie spacerów;

  • tworzenie dekoracji wielkanocnych;

  • poznanie tradycji zwiazanych z Wielkanocą,

  • wypowiadanie się na znane dziecku tematy;

  • liczenie w dostepnym zakresie na konkretach, proste działania matematyczne;

  • malowanie farbami plakatowymi;

  • poznanie piosenek o tematyce wiosennej;

  • Zabawy w kole ze śpiewem;

  • Rozpoznawanie oznak wiosny w czasie spacerów, obserwacja przyrody;

  • Zakładanie małego ogródka w ogrodzie, poznawanie wybranych roślin,

  • Podjemowanie roli dyżurnego: rozkładanie sztućców, wycieranie stoliczków;

  • Granie na prostych instrumentach perkusyjnych;

  • używanie protych narzędzi ogrodniczych;

  • Poznawanie popularnych legend polskich;

  • Wycinannie nożyczkami prostych elementów, posługiwaie się klejem;

  • Kształtowanie postawy koleżeńskiej w czasie swobodnej zabawy;

  • Dbanie o porządek w sali;

  • Tworzenie małych form z plasteliny.

Aktualności

Kontakt

  • Miejskie Przedszkole nr 17 w Katowicach
    40-710 Katowice, ul. Zielonogórska 6A
  • 32 252 72 81 fax: 32 252 72 81

Galeria zdjęć